Adaptacja do przedszkola – dlaczego warto rozpocząć ją już w wakacje?


kid-111124_1280

Lipiec, piękna pogoda, długie ciepłe wieczory. Większość z nas żyje już wakacjami i perspektywą urlopu. A może właśnie leży na plaży?  Kto by tam myślał o tym co będzie we wrześniu. Przecież „nie ma co martwić się na zapas”.

A jednak …Wakacje to najlepszy moment, żeby rozpocząć adaptację do przedszkola. Dlaczego?

Po pierwsze adaptacja to proces. Nie łudźmy się, że nasze dziecko zaakceptuje fakt chodzenia do przedszkola w kilka dni. Jednym dzieciom proces ten zajmie kilka tygodni, innym nawet 2-3 miesiące. Jednak, jeśli jeszcze w wakacje rozpoczniemy pewne działania – wrześniowy stres ma szansę szybko minąć.

Po drugie samodzielność. Dwa miesiące wakacji to świetny czas na nadrobienie zaległości …w samodzielności. Jeśli do tej pory wyręczaliście swoje dziecko we wszystkim, teraz pozwólcie mu na próby bycia samodzielnym. Ubieranie się, korzystanie z toalety, zapinanie suwaka czy wkładanie butów – wasze dziecko to wszystko potrafi, dajcie mu tylko szansę. I nie ważne, że nalewając picie połowę z niego wyleje. Już samo podejmowanie prób uczy dziecko, że warto, że za którymś razem się uda. Okres wakacji to doskonały moment na takie eksperymenty. Mokrą plamę można łatwo zetrzeć a ubranie szybko wyschnie.
Jest jeszcze jeden ważny powód dla którego warto uczyć dziecka samodzielności – to poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Dziecko czuje się lepiej, bo wie, że da sobie radę. Że tyle już umie i nie musi czekać na pomoc innych. Pamiętajcie –  im więcej potrafi nasze dziecko, tym lepiej radzi sobie w otaczającym go świecie.

Po trzecie  istnieje szereg rzeczy, które możemy zrobić właśnie w okresie wakacyjnym. ..

– Z pewnością warto skorzystać z dni adaptacyjnych przeprowadzanych w przedszkolu. Niech dziecko pozna salę, zabawki, panie i dzieci, z którymi będzie w grupie.

– Jeśli jest taka możliwość pochodźmy z dzieckiem na przedszkolny plac zabaw. Z pewnością go polubi a przy okazji we wrześniu nowy plac zabaw nie będzie już taki „obcy”.

– Wakacje to doskonały moment na czytanie książeczek, których bohaterowie chodzą do przedszkola. Dzięki takim lekturom dziecko może poznać schemat dnia panujący w przedszkolu, oswoić się z lękiem, poznać korzyści płynące z chodzenia do przedszkola.

Nie napiszę Wam oczywiście wszystkich rad jak przygotować siebie i dziecko do tego jakże ważnego momentu.  Te zdradzam na spotkaniach warsztatowych. 😉 Mam jednak nadzieję, że przekonałam  Was, że adaptacji nie warto odkładać na wrzesień tylko pomyśleć o niej jeszcze w wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *