Aktywność fizyczna w ciąży- wywiad z instruktorem. 6


   tytuł 

W styczniu siłownie i kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Połowa, jeśli nie większość z nas w ramach noworocznych postanowień obiecuje sobie, że w tym roku będzie ćwiczyć, weźmie się za siebie, ruszy się z kanapy itd. Zazwyczaj już w marcu siłownie świecą pustkami… (Mam nadzieję, że z Waszymi postanowieniami jest ciut lepiej. 😉 )

Z racji tego, że jeszcze mamy styczeń dziś będzie o uprawianiu sportu… w ciąży.

Ja osobiście staram się być aktywna fizycznie i jestem z tych kobiet, które uprawiały sport w trakcie ciąży. Od końca pierwszego trymestru chodziłam na zajęcia dla przyszłych mam 2 razy w tygodniu i uczęszczałam na nie praktycznie do porodu. Były to zajęcia pilates. I uważam, że właśnie on jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet spodziewających się dziecka. A żeby mój wpis nie był subiektywny poprosiłam o wypowiedź doświadczoną instruktorkę Pilates Agatę Bogucką, która w sposób bardziej profesjonalny przedstawi Wam zalety tej techniki.

 

 

Czym jest Pilates?

Pilates to idealne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, które chcą zachować sprawność fizyczną i nie rezygnować z uprawiania sportu jak i dla kobiet, które do tej pory nie ćwiczyły. Ćwiczenia są spokojne, statyczne nie podnoszą więc tętna co w ciąży jest niewskazane. Pilates skupia się na zwiększeniu świadomości ciała, przygotowuje kobietę na poród i na czas po porodzie. Celem ćwiczeń w trakcie ciąży nie jest progres, a utrzymanie formy i przygotowanie ciała do wysiłku jaki je czeka.

Technika Pilates skupia się na głębokich mięśniach postawy, budując ich siłę od środka. Poprawia dysharmonie mięśniowe, rozwija równowagę, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców oraz pracuje nad oddychaniem bocznym piersiowym i przeponowym , który z kolei odgrywa bardzo ważną rolę przy porodzie. W ramach zajęć pilates ćwiczy się również tzw. mięśnie Kegla.

Korzyści z ćwiczenia Pilates w okresie przed i poporodowym to przede wszystkim:

-Wzmocnienie mięśni grzbietu, obręczy barkowej, obręczy biodrowej, mięśni kończyn górnych i dolnych

-Poprawa mobilności kręgosłupa

-Stabilizacja kręgosłupa i stawów

-Koncentryczna i ekscentryczna praca miednicy

-Zwiększenie wytrzymałości

-Poprawa równowagi i elastyczności

– większa świadomość własnego ciała

– nauka przeponowego oddychania

 

Kto może ćwiczyć?

W pierwszym trymestrze występuje największe zagrożenie utraty ciąży, w związku z czym kobieta MUSI mieć pozwolenie od lekarza na ćwiczenia. Jeżeli kobieta wcześniej ćwiczyła i była aktywna fizycznie, może kontynuować trening w trakcie ciąży, aczkolwiek musi on być dużo mniej intensywny.

Jeśli ktoś do tej pory nie ćwiczył i dopiero ze względu na ciążę postanowił zadbać o swoją kondycję, lepiej, żeby przeczekał pierwszy trymestr i zaczął ćwiczyć, gdy zagrożenie utraty ciąży będzie minimalne.

W drugim i trzecim trymestrze wiele kobiet ma problem z leżeniem na plecach, wstawaniem czy wykonywaniem domowych obowiązków. Ogólna sprawność fizyczna jest gorsza, związane jest to m.in. ze zwiększeniem lordozy lędźwiowej, kifozy piersiowej. Pilates uczy technik ułatwiających codzienne czynności np. prawidłowe wstawanie z łóżka, odciążanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ćwiczenia również są dostosowane do stopnia zaawansowania ciąży. Często wyklucza się np. ćwiczenia w pozycji stojącej na jednej nodze ze względu na zaburzenia równowagi czy unoszenie obydwu rąk jednocześnie w pozycji stojącej ze względu na zwiększanie lordozy lędźwiowej (polecam paniom w tym okresie zminimalizować obowiązki domowe z dwiema rękami w górze jak np. wieszanie prania, prasowanie 😉 )

 

Na zajęciach dla kobiet w ciąży stosuje się również ćwiczenia z dużą piłką. (Taką, która jest też wykorzystywana w trakcie porodu). Być może ćwiczenia wykonywane na niej przydadzą się przy porodzie.

Pilates jest świetną metodą praktycznie dla wszystkich ze względu na bezpieczeństwo ćwiczeń i możliwość ich modyfikacji. Ważne jest, aby instruktor prowadzący był wykwalifikowany i zaangażowany w metodę, ponieważ nie da się jej nauczyć w jeden weekend, a jest to konieczne, aby poprowadzić zajęcia bezpiecznie.

certyfikowana instruktorka Pilates

Agata Bogucka

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy do “Aktywność fizyczna w ciąży- wywiad z instruktorem.

 • Magdalena, ZebraVPaski

  Bardzo zachęcający artykuł dla kobiet w ciąży. Ja co prawda nie byłam zbyt aktywna podczas drugiej ciąży – ze względu na poprzednie poronienie, za bardzo się bałam. Ale spacery i pracy nie odpuściłam 🙂 Na dobre mi to wyszło 😉

  • zuzanna Autor wpisu

   Domyślam się, że po poronieniu dba się o siebie o wiele bardziej i uważa na wszystko. Też bym pewnie bała się ryzykować, bo jednak zdrowie dziecka jest najważniejsze. Ciekawe też czy lekarz by Ci pozwolił.

 • Nata

  Nie chodziłam na ćwiczenia w czasie ciąży, ale byłam bardzo aktywna. Byłam wtedy w trakcie urządzania mieszkania, a później przeprowadzki z jednego mieszkania do drugiego. Miałam więc dużo obowiązków: remont, ciągłe sprzątanie, jeżdżenie po sklepach, szkoła rodzenia itd. Ale zawsze znalazłam też czas na spacery, co też jest formą aktywności. Tak samo po porodzie – bardzo dużo spacerowałam i dzięki tym długim spacerom schudłam 14 kg w półtora roku i poprawiłam dzięki temu co nie co formę. Oczywiście nie ma to jak ćwiczenia. Dlatego na pewno warto ćwiczyć cały czas, przed ciążą, w trakcie jak i po. I dobrze, że poruszyłaś ten temat i poprosiłaś o dokładne wyjaśnienia ekspertki, bo niektóre kobiety boją się aktywności w czasie ciąży – a zwłaszcza ćwiczeń. Pozdrawiam 🙂

  • zuzanna Autor wpisu

   Spacery są chyba najpopularniejszą formą aktywności w ciąży. dotleniają organizm, pomagają zachować kondycję. Mi pilates pomógł nabyć umiejętności i wiedzę, które przydały się przy wykonywaniu codziennych czynności np. zmywanie naczyń, prasowanie, wstawanie z łóżka. Niby normalne rzeczy jednak pod koniec ciąży baaaardzo trudne do wykonania 😉

 • Mirabellka742

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka