Bawcie się na zdrowie. 3


?

?

To, że dzieci lubią się bawić i mogłyby to robić praktycznie ciągle i wszędzie, każdy z nas wie. Tylko po co one to robią? Bo mają dużo czasu wolnego? Z nudów?

My, dorośli nawet jeśli mamy już wolną chwilę to na zabawę jej nie wykorzystujemy.  Zazwyczaj bez procentów, muzyki czy dobrego towarzystwa ta zabawa  jakoś nam nie idzie. A dzieciom wystarczy trochę błota czy dwa patyki zamiast mieczy świetlnych i mogą się bawić nawet w deszczu.

Jak to się dzieje, że ta umiejętność w nas zanika, że z niej „wyrastamy”?
Otóż my, dorośli nie potrzebujemy już zabawy. Bawienie się to nic innego jak nauka dorosłego życia. Poprzez zabawę dzieci uczą się zachowywać, mówić, reagować jak dorośli. Ćwiczą rozmowy, kłótnie, uczą się kupować, targować, „być” u lekarza. Wchodząc w rolę mamy czy taty przygotowują się do tego, że kiedyś naprawdę się nimi staną. Odgrywają scenki, i w ten sposób sprawdzają jak to jest w dorosłym świecie. Chcą go sobie trochę „oswoić”.  Najpierw wnikliwie obserwują i rejestrują (a obserwują wszystko i wszędzie, nawet, gdy nam się wydaje, że tego nie robią). Potem testują zdobytą w ten sposób wiedzę.  Zabawa to ciężka praca. A więc bawcie się dzieci na zdrowie!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Bawcie się na zdrowie.

  • Kosmetomama Adriana Krynicka

    Chyba każdy maluch lubi się bawić to takie między gatunkowe 🙂 Myślę że nam dorosłym też zabawa jest potrzebna to fajny sposób na rozładowanie stresów dlatego gdy dziecko prosi czasem powinnyśmy skorzystać z zaproszenia i dala się wciągnąć w ten ich świat 🙂

      • Nata

        Najwspanialsza jest kreatywność naszych maluchów. Z „niczego” potrafią zrobić „coś” 🙂 i przyznaję, że wspólna zabawa z dzieckiem potrafi nas dorosłych wyluzować i jeszcze bardziej zbliżyć się do naszej pociechy.