Domowe sposoby na zabawy dla najmłodszych. 4


sandpit-762541_640

 

Zanim nasze dziecko zacznie bawić się w dom, budować z klocków LEGO, czy układać trasy dla pokaźnej kolekcji aut musi minąć trochę czasu. Rozbudowane zabawy z fabułą przypadają na okres przedszkolny. To wtedy dzieci zaczynają bawić się ze sobą nawzajem, przydzielają sobie różne role, rozbudowują „akcję”. Potrafią też zająć się na dłużej układaniem puzzli czy oglądaniem książeczek. Do tego czasu zabawa dzieci jest raczej chaotyczna i dla nas, dorosłych dość „przypadkowa”.( A to popukam łyżką w podłogę, a to wrzucę krem do sedesu, mama wtedy tak śmiesznie krzyczy). Choć dla nas nie są to działania pożądane i spełniające nasze wyobrażenie zabawy, dla dzieci to właśnie najlepsza forma rozrywki i doświadczania świata.

Ta forma zabawy przyprawia nie jedną mamę o początki nerwicy a jeśli nie to przynajmniej o zawrót głowy 😉 bo interesujące dla małego dziecka jest wszystko. Kontakt, paproch na ziemi, podeszwa buta, szczotka do sedesu. Na pewno zauważyłyście też, że najfajniejsza w każdej zabawce jest metka i opakowanie. Żadna tam gadająca zabawka, która uczy, tańczy czy śpiewa nie zastąpi miski i łyżki (ewentualnie garnka z pokrywką).

Oto kilka domowych sposobów na zabawy dla maluszków. Tanie, proste i najważniejsze – stymulujące sensorycznie.

  1. Zabawy galaretką

Robimy zwykłą galaretkę (najlepiej wylać ją do dużego pojemnika tak, żeby łatwo ją było potem pokroić). Kroimy na kwadraciki, wsypujemy do miski i dajemy dziecku do zabawy. Zimna galaretka przyklejająca się do rączek to świetne doświadczenie dotykowe dla maluszka. Wersja dla ciut starszych dzieci – w galaretce zatapiamy np. jakieś figurki, korki, które dzieci będą mogły wydłubać i poćwiczyć w ten sposób motorykę.

  1. Woreczek do manipulacji

O woreczkach do działań manipulacyjnych i o tym jak je wykonać już kiedyś pisałam (tutaj)

  1. Piasek spożywczy

Do wykonania piasku spożywczego potrzebny jest olej, mąka ziemniaczana i ewentualnie zapach spożywczy. (Proporcje: pół szklanki oleju na 3 szklanki mąki) Piasek jest wyjątkowo miły w dotyku i naprawdę da się zrobić z niego babki. To super alternatywa na zimowe dni, kiedy nie możemy pójść na plac zabaw i pobawić się w piaskownicy.

  1. Kolorowy ryż

Żeby wykonać kolorowy ryż musimy go najpierw zanurzyć w wodzie wymieszanej z farbami. (Ryżu nie gotujemy. ) Następnie rozkładamy np. na gazetach tak, aby ryż wysechł. Gdy jest już suchy przesypujemy do miski. W takiej misce z ryżem możemy schować różne przedmioty np. piłeczkę, korek itd. Odnajdywanie przedmiotów to dodatkowa atrakcja i stymulacja sensoryczna.

  1. Grzechotki z butelek.

Wpis o tym jak wykonać grzechotki z butelek znajdziecie tu. Dzięki temu, że są one przezroczyste dziecko nie tylko słyszy ale także widzi przelatujące ziarenka.

 

To tylko kilka propozycji zabaw. Tak naprawdę ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. To co ważne to możliwość zabawy przez dziecko przedmiotami codziennego użytku. W końcu to one są dla dzieci najbardziej interesujące. Poza tym takich zabawek nie będzie nam szkoda wyrzucić . A wiadomo, że dzieci szybko się nudzą.

  • Pamiętajmy, że przy takich zabawach zawsze powinien być ktoś dorosły.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarzy do “Domowe sposoby na zabawy dla najmłodszych.