Jak właściwie dobierać bajki do wieku dziecka? 3


children-403582_1280

O tym, że dzieci nie powinny spędzać za dużo czasu przed telewizorem wie każdy rodzic. Telewizja psuje wzrok, źle wpływa na rozwój mowy, system nerwowy, rozwój emocjonalny czy psychoruchowy. Czytając artykuły na temat negatywnych skutków oglądania telewizji i wpływu na małe dzieci można naprawdę się przerazić (ewentualnie wyrzucić telewizor przez okno).

Są jednak takie momenty, kiedy nie mamy już siły na wymyślanie kolejnych zabaw, wysłuchiwanie płaczu czy marudzenia. I jedyne o czym marzymy to chwila spokoju. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie telewizor. . .

Oglądanie telewizji nie musi być złe. Jeśli dziecko ogląda telewizję pod nadzorem, przez określony czas w ciągu dnia, a bajki są dostosowane do wieku dziecka to spokojnie możemy wyłączyć wyrzuty sumienia. Jak zawsze najważniejszy jest jednak umiar. Dlatego to my, rodzice powinniśmy decydować o tym co i kiedy ogląda nasze dziecko. I wybierać dla niego to co najbardziej wartościowe.

Zanim włączymy dziecku bajkę warto więc zwrócić uwagę na to jakie treści mu udostępniamy i dostosować je do wieku naszego szkraba. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak właściwie dobierać bajki do wieku dziecka.

 1. Czas
  Im mniejsze dziecko tym krótszą powinna być bajka. Roczny maluszek skupi się na kilka minut. Dwulatek obejrzy kilkunastominutową bajkę, z kolei starszak spokojnie wytrzyma godzinny seans filmowy. ( Oczywiście są i dwulatki, które potrafią gapić się w telewizor przez 2 godziny, pytanie jednak czy jest to powód do dumy)
 2. Grafika
  Mam tu na myśli nie tyle szatę graficzną co ilość szczegółów na pojedynczej klatce. Im mniejsze dziecko tym mniej przedmiotów powinno znajdować się na ekranie. Tło powinno być proste, kolory wyraźne. Bajki, w których grafika jest rozbudowana za bardzo rozpraszają uwagę maluszka, zmuszają układ nerwowy do zbyt intensywnej pracy. Im starsze dziecko tym szczegółów powinno być więcej.
 3. Treść
  Przy wyborze bajki ważna jest jej treść. Bajki mogą być pouczające- z morałem np. Czerwony Kapturek, mogą nieść ze sobą wartości edukacyjne np. poruszać tematykę zdrowego odżywiania, właściwego zachowania się w teatrze, mogą wspierać edukację matematyczną – utrwalać liczenie. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą takie bajki, które przedstawiają wydarzenia z życia codziennego np. wyjście na spacer, do lekarza, wspólne jedzenie posiłków.Jednak to co najważniejsze to wątek dobra i zła. Negatywne postaci są zazwyczaj przedstawione w sposób przerysowany- są brzydkie, groźne, o przerażającej twarzy i głosie. Do tego często pojawia się muzyka, która ma wzmacniać te odczucia. Treści przedstawiające walkę dobra ze złem np. u 1,5 rocznego dziecka mogą wywołać niepotrzebny lęk, stres. Oglądanie takich bajek przez zbyt małego odbiorcę może poskutkować problemami z zasypianiem, koszmarami itd.
 4. Częstotliwość zmiany obrazu
  To jest punkt, który zostawiłam na koniec, bo moim zdaniem jest najważniejszy. Pamiętacie takie bajki jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek”? My oglądaliśmy je mając po kilka lat. Współczesne przedszkolaki powiedziały by „nuuuuda”. To jest właśnie to co odróżnia współczesne bajki od tych sprzed 30 lat… Kiedyś obraz był stateczny, zmieniał się powoli. Współcześnie zmienia się niczym kalejdoskop. Wzrok dziecka często nie nadąża zarejestrować całego obrazu a tu już przeskakuje kolejna klatka. Jeśli do tej pory tego nie zauważyliście włączcie jakiś kanał muzyczny- zobaczycie jak szybko zmieniają się ujęcia na teledyskach. To też z tego właśnie powodu nasze dzieci tak bardzo lubią oglądać reklamy. Działają na tej samej zasadzie. Współczesne bajki dla dzieci są jakby poszatkowane- zwłaszcza te dla starszych np. Ben ten, Ninjago. Taki zabieg jest niestety celowy- wciąga małego odbiorcę niczym w trans i hipnotyzuje- potem ciężko mu się oderwać od monitora. Wpływa też negatywnie na emocje, dziecko nadmiernie się pobudza, czasem dostaje wypieków, może być rozdrażnione, niespokojne. Warto, aby takie bajki nasze dziecko zaczęło oglądać jak najpóźniej. I nie włączajmy ich wieczorem, gdyż dziecko z pewnością będzie miało problemy z zaśnięciem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Jak właściwie dobierać bajki do wieku dziecka?

 • Pani Matka

  Temat bajek jest bardzo ważny. Niestety wielu rodziców kompletnie nie zwraca uwagi na to co ich dzieci oglądają, a czasami maja zwyczaj, że telewizor jest włączony na okrągło. Ja zawsze sprawdzam przede wszystkim jakie treści i jakie wartości przekazuje bajka dla starszych, a młodszemu najbardziej lubię włączać duck tv na kilka minut, gdy muszę coś szybko zrobić.

  • zuzanna Autor wpisu

   Niestety w wielu domach telewizor jest jak „członek rodziny”. A dziecko chłonie wszystko co w nim zobaczy jak gąbka. Chciałabym, żeby coraz więcej rodziców miało świadomość, że mózg dziecka nie rozumie, że to tylko „na niby”i przeżywa każdą drastyczną scenę.