Mama w Warszawie – teatry dla najmłodszych


20161208_105632

Teatr – scena, kurtyna, rzędy z ponumerowanymi miejscami. Tak teatr kojarzę  ze swojego dzieciństwa ja . Dziś wygląda on całkiem odmiennie.  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców teatry proponują spektakle dla coraz młodszych widzów. Czy z tak małymi dziećmi warto w ogóle chodzić do teatru i jak taki spektakl wygląda? Zapraszam do lektury.

 

W Warszawie coraz więcej teatrów ma w swojej ofercie spektakle dla najmłodszych. Są to krótkie ok. 30 – 45 minutowe przedstawienia- czasem animacje, które bazują głównie na grze mową ciała i gestach, zabawą muzyką i kolorem. Rzadko kiedy usłyszymy tu słowa. Przedstawienie ma skupić i zaciekawić maluszka. Aktorzy są zazwyczaj dwaj, trzej ale nie więcej.  Scena i widownia są w tym wypadku dość umowne. Widownia to przeważnie miękkie pufy lub podesty, na których można wygodnie usiąść.  Ważne, żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nie ma mowy o żadnych numerkach i siedzeniu w rzędach. Widownia płynnie przechodzi w scenę. W niektórych teatrach scena znajduje się na środku sali. Aby dzieci mogły czuć się jeszcze bezpieczniej spektakle są kameralne (do ok. 25 osób na widowni)

Oto teatry, które sprawdziliśmy z moim synem i gorąco Wam polecamy .

Teatr Baj

Teatr Baj warto odwiedzić wybierając się po raz pierwszy. Polecam spektakl „Książeczka” przeznaczony jest dla dzieci od 6miesiąca życia do 3 lat. Rzeczywiście były z nami na widowni dzieci kilkumiesięczne i były zainteresowane. 🙂

Plusy- dobra lokalizacja- teatr znajduje się przy ul. Jagiellońskiej, niedaleko Zoo i stacji metro Wileńska. Tanie bilety, bardzo fajne spektakle po których odbywa się 15minutowa zabawa z aktorami np. po spektaklu „Książeczka” była nauka składania prostego orgiami (to oczywiście w zależności od wieku dziecka może być atrakcyjne lub nie) , po spektaklu „Kuchnia pełna niespodzianek” było wspólne jedzenie chrupek i zabawa w „przyjęcie”.

Minusy –  z pewnością minusem jest usytuowanie sali. Znajduje się ona na samej górze budynku i trzeba pokonać sporo liczbę schodów, aby do niej dotrzeć. Brak kącika do zabawy dla tych, którzy przyjdą sporo przed czasem.

 

Teatr Niewielki

Teatr Niewielki również znajduje się na warszawskiej Pradze. Oferuje spektakle dla dzieci od 1 roku życia. My byliśmy na spektaklu „Hu hu ha”, który był  komedią przypadków  opartą jedynie na gestach i ruchu. Spektakl zdecydowanie dla dzieci  powyżej 2 roku życia za to bardzo zabawny z punktu widzenia młodego widza.

Plusy:  scena znajduje się na parterze. Dla tych, którzy przyjdą wcześniej przygotowany jest specjalny kącik do zabawy, można też kupić książeczki. Bardzo fajna atmosfera . Cena biletów dość wysoka – 39zł (spektakle ok. 45minut)

Minusy- jedyny minus to brak łazienki tylko dla gości teatru (łazienka znajduje się na piętrze i jest wspólna dla innych firm znajdujących się w tym budynku)

 

Inne teatry oferujące spektakle dla maluszków

Teatr Małego Widza

Teatr znajduje się w okolicach warszawskiej Starówki, spektakle dla dzieci od 1 roku życia. Naprawdę bogaty repertuar. Około 9 spektakli do wyboru. Niestety ceny biletów bardzo wysokie – 45zł za dziecko i 45zl za osobę dorosłą.

 

Teatr Maskarada

Znajduje się przy Nowym Świecie. W swoim repertuarze posiadają jeden spektakl dla dzieci poniżej 1 roku (Urodziny Turli i Taja) życia oraz dwa dla dzieci powyżej  1.5 roku (Chmurka i Bratek, Calineczka) sporo spektakli dla dzieci starszych. Cena biletu – 35zł

 

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ma inny temperament i wrażliwość. Dlatego niektóre dzieci mogą zwyczajnie bać się aktorów i przeżywać stres w trakcie wizyty w teatrze zamiast odczuwać  przyjemność. W takim przypadku lepiej poczekać z kolejną wizytą aż dziecko trochę podrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *