O cudownym wpływie psa na Twoje dziecko – Wywiad z dogoterapeutą 1


kid-968638_1280

Zwierzęta coraz rzadziej goszczą w naszych domach.  Psy, koty i inne domowe pupile, które kiedyś były po prostu członkami rodziny teraz zamieniane są na pieski na baterie. Żywe czworonogi kosztują nas chyba zbyt dużo poświęcenia. Codzienne spacery, wizyty u weterynarza, zapewnienie opieki na czas wakacji – na szali korzyści i strat pies wydaje się być przykrym obowiązkiem. Tymczasem obecność psa ma pozytywny wpływ na rozwój naszego dziecka.

Osobiście  jestem wielką zwolenniczką zwierząt w domu. Jednak, aby nie był to  tekst subiektywny, poprosiłam kogoś, kto na psach zna się najlepiej i mam nadzieję, że przekona  niektórych z Was do tego, że pies może być cudownym opiekunem i współtowarzyszem dla Waszego dziecka. Czasem nawet nauczycielem…

Zapraszam na wywiad z doświadczonym dogoterapeutą.

 1. Jaki wpływ na rozwój dziecka ma obecność psa?

Dzieci wychowywane z psami w większości nie przejawiają lęków przed psami, uczą się empatii, szacunku do zwierząt. Pies jest także źródłem wielu doznań zmysłowych, szczególnie u małych dzieci.  Dotyk psiej sierści, polizanie rączek, stóp stymuluje rozwój dziecka. Dotyk jest bardzo ważny w codziennym życiu, gdy go nam brakuje stajemy się bardziej nerwowi, agresywni, izolujemy się od innych. Pod wpływem dotyku wytwarza się oksytocyna, która obniża poziom kortyzolu ( hormonu stresu).

Pies często jest dla naszego dziecka przyjacielem, któremu powierza swoje tajemnice, do którego zawsze może się przytulić. Pies nigdy się na nas nie obrazi, akceptuje nas i daje temu wyraz. Obecność psa pozwala nauczyć się dziecku empatii – psy też mają emocje (gdy wracamy do domu cieszą się, są radosne, czasem też smutne). Dziecko obserwując swojego psa uczy się odróżniania emocji, wrażliwości na krzywdę wobec zwierząt.

Należy pamiętać, że zwierzę to także obowiązki, nie róbmy dziecku prezentu w formie psa, gdyż szybko może stać się niepotrzebny, potraktowany jak rzecz i odstawiony na bok. Powinna być to wspólna decyzja, należy dokonać podziału obowiązków pomiędzy domowników – to również jest dobrą lekcją odpowiedzialności.

?

 1. Czy posiadanie w domu „zwykłego” psa daje podobne efekty jak dogoterapia?

Zajęcia które prowadzę mają przeważnie formę zajęć dogoterapeutyczno – edukacyjnych. Staram się, aby dzieciaki zdobyły wiedzę o pielęgnacji, żywieniu, potrzebach zwierząt, o postępowaniu z psami , a także utrwalały podstawowe umiejętności szkolne. Pies na takich zajęciach pełni rolę motywatora, nagrody.

Na zajęciach z psem poprzez pracę i zabawę wspomagam:

 • samodzielność uczniów,
 • rozwój poznawczy,
 • rozwój motoryczny,
 • rozwój mowy, komunikacji,
 • społeczno-emocjonalny.

Do każdego z powyższych obszarów rozwoju uczniowie wykonują ćwiczenia, dostosowane do ich potrzeb i możliwości psycho -fizycznych i społecznych.

Dogoterapia to nie tylko głaskanie psa. Pies, którego mamy w domu jest naszym przyjacielem, towarzyszy nam cały czas. Dzieciaki są do niego przyzwyczajone, nie stanowi od już dla nich źródła ciągłych wrażeń.

 

 1. Na czym więc polega dogoterapia i do kogo jest skierowana?

Dogoterapia jest metodą wspomagającą rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka. Odbywa się to przy pomocy odpowiednio przeszkolonego psa. Zajęcia z dogoterapii mogą być indywidualne lub grupowe.

W zajęciach dogoterapii mogą brać udział uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami, dzieci zdrowe, osoby starsze ( często zajęcia prowadzone są w Domach Spokojnej Starości), psychicznie chore. Obecność czworonożnego przyjaciela przynosi wiele radości, pies nas nie ocenia, akceptuje takimi jakimi jesteśmy. Uczniowie niepełnosprawni w  kontakcie z psem zapominają często o swoich ograniczeniach i dysfunkcjach, czują się kochani, pies daje im poczucie bezpieczeństwa. Karmienie, głaskanie, wydawanie komend wpływa na poprawę własnej samooceny, pies ich słucha, wykonuje polecenia przez co czują się potrzebni, ważni. Obecność psa odpręża, łagodzi stres, wywołuje same pozytywne uczucia. Zajęcia z czworonogiem uczą szacunku i właściwych postaw wobec zwierząt, wpajają zasady bezpiecznego  postępowania z psem. Obecność psa bardzo motywuje do podejmowania aktywności.

20150213_071055

 1. Które rasy szczególnie nadają się do domów z małymi dziećmi?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Rodziny z małymi dziećmi często posiadają psy uważane za rasy agresywne, a jednak nie wykazują one takich zachowań i są dla nich i dla dzieci najlepszymi przyjaciółmi.

W pracy dogoterapeutycznej psy takie są dyskwalifikowane, szczególnie rasy – obronne: Tosa Inu, Akbash dog, Doberman, psy stóżujące: Owczarek Podhalański, Rottweiler, Fila Brasileiro, Kuvasz, psy bojowe: Dogo Canario, Statfordshire terrier.

Doskonale sprawdzają się za to: Golden retriever, Labrador, Cavalier King Charles Spaniel.

Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać małych dzieci z psami bez opieki. Dzieciaki mają różne pomysły i nawet dobrze wychowany pies ma swoją granicę cierpliwości.

 

 1. Wiele osób martwi się , że pies jest siedliskiem zarazków. Czy rzeczywiście posiadanie psa jest aż tak ryzykowne?

Odpowiednio zadbany pies nie stanowi dla nas niebezpieczeństwa. Pies, który przebywa z nami w domu powinien być odrobaczamy co 3 miesiące, regularnie szczepiony na choroby zakaźne, a raz w roku od wścieklizny.

Ważne jest też dbanie o uzębienie naszego psa, czyszczenie mu zębów, podawanie odpowiednich przysmaków na zęby.  Psa kąpiemy w zależności od potrzeb, zawsze szczotkując.  Nie zapominajmy też o regularnym  odkleszczaniu ( krople, tabletki, obroże).

 

odpowiedzi udzieliła oligofrenopedagog

i dogoterapeuta  Monika Szydlik

20160430_161548

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “O cudownym wpływie psa na Twoje dziecko – Wywiad z dogoterapeutą

 • Lincoln

  Moim przekonaniem istnieje wówczas indywidualny z najsilniejszych tekstów obecnych sezonów. Każdemu czytającemu niniejszy rozdział polecam doszkolić się z języka angielskiego, ponieważ za granica i istanieje dużo różnorodnych postaci spośród takimi pracami.