Wszystko o zajęciach edukacyjnych dla niemowląt. 6


20151030_182437

Od kilku miesięcy chodzę z moim synem na zajęcia ogólnorozwojowe dla niemowlaków. Tak, dla niemowlaków. Dobrze przeczytałyście. Dla takich bobasów w pieluszkach co to jeszcze nie chodzą a już „chodzą” na zajęcia. Część z Was pomyśli pewnie, że jestem jedną z tych przewrażliwionych matek- wariatek, ale uwierzcie, że daleko mi do takiej. Czy to nie przesada, żeby kilkumiesięczne dziecko zapisywać na zajęcia? Co się na takich zajęciach robi i po co, przeczytacie właśnie w tym tekście.

Zajęcia ogólnorozwojowe jak sama nazwa wskazuje mają wspierać i stymulować prawidłowy rozwój dziecka. Poprzez zabawę doświadczają one tego, co my już o świecie wiemy i umiemy. Poznają różne dźwięki, przedmioty, ich faktury, temperaturę. Poszerzają swój zasób wiedzy o najbliższym otoczeniu, stymulując w ten sposób zmysły i układ nerwowy do dalszego rozwoju.

Na zajęcia dla najmłodszych mogą uczęszczać dzieci od 6 miesiąca życia. (My zaczęliśmy trochę później, ważne, żeby dziecko samo siedziało). Zajęcia trwają ok. 45 minut i o dziwo dzieci dają radę tyle wytrzymać. Chociaż nie każde dziecko „wejdzie” w każdą zabawę, niektóre mogą być dla nich mało atrakcyjne lub odwrotnie, będą tak zafascynowane daną aktywnością, że nie będą chciały przejść do kolejnej. I dobrze – to dziecko wybiera co mu się podoba nikt go nie zmusza do udziału.

Jak wyglądają takie zajęcia? Jest to szereg krótkich zabaw nie związanych ze sobą ( co mnie osobiście zdziwiło, gdyż w przedszkolu wszystkie zabawy są ze sobą powiązane tematycznie, wpleciona jest jakaś fabuła itd.) za to bardzo różnorodnych, oddziałujących na różne zmysły, obszary. Niektóre z nich mają za zadanie pobudzić dziecko( zabawy przy piosence, zabawy instrumentami), inne wyciszyć np. masażyki. We wszystkich aktywnościach liczy się zaangażowanie dziecka, chęć doświadczania nowych rzeczy, przełamywania oporu przed nieznanym.

Zapytacie po co chodzić na takie zajęcia skoro można pobawić się z dzieckiem w domu? To fakt, ale wiem sama, że ciężko jest zorganizować sobie w ciągu dnia godzinę tylko na zabawę, gdzie nic i nikt nie będzie nas rozpraszać. Poza tym czy którejś z Was chciałoby się w robić w domu piasek z mąki i oleju, babrać z dzieckiem w galaretce, ścinkach gazet lub np. przesypywać mąkę z miski do miski? Na dopiero co odkurzonym dywanie? 😉 Przy małym dziecku i tak jest co robić.

Zajęcia dla najmłodszych mają więcej plusów.

Dają dziecku możliwość nawiązania pierwszych kontaktów z rówieśnikami ,pogłaskania się, wymiany uśmiechów, podzielenia zabawką (taki kontakt z pewnością przyda się, gdy dziecko będzie szło do żłobka czy przedszkola)

Poznają też „innych dorosłych”. Inne mamy, panią prowadzącą. To ważne zwłaszcza dla dzieci, które boją się obcych. W małej grupie łatwiej przełamać lęki, otworzyć się.

Chcąc nie chcąc dzieci zawsze poliżą jakąś zabawkę, wymienią się między sobą smoczkami – uodpornią się więc na zarazki.

A wracając do korzyści dla mam. . .

Możemy poznać inne mamy z okolicy, porozmawiać z nimi, wymienić się doświadczeniami, umówić na wspólny spacer. My przed Bożym Narodzeniem przyniosłyśmy zabawki które wg nas się sprawdzają i w ten sposób stworzyłyśmy listę rzeczy, które warto kupić jako prezent gwiazdkowy. Kolejnym plusem i dla mnie chyba największym jest to, że to nie my musimy wymyślać te zabawy! A co. Przychodzimy na gotowe. Mamy się tylko dobrze bawić.

Podsumowując, zajęcia dla najmłodszych są naprawdę cennym wynalazkiem. Pozwalają dzieciom doświadczać mnóstwa nowych rzeczy, a mamom dają fajną okazję do nawiązania nowych przyjaźni. I piszę to i jako mama i jako pedagog.

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy do “Wszystko o zajęciach edukacyjnych dla niemowląt.