Wymyślmy sobie bajkę. 1


tytul

Dziś mam dla Was kolejną propozycję twórczej zabawy. Tym razem będzie to zabawa słowem i wyobraźnią. Do wymyślania bajki potrzebne będą obrazki. Mogą to być karty np. do ćwiczeń logopedycznych lub z gry planszowej. Ja wykorzystałam stertę starych gazet, które miałam w domu i powycinałam z nich różne zdjęcia. Ważne, żeby były to zdjęcia poszczególnych przedmiotów np. lampa, buda, kanapka, książka a nie całych scen. Obrazki nie muszą się ze sobą łączyć tematycznie. Wręcz przeciwnie. Im mniej „pasujące” do siebie będą przedmioty, tym większe wyzwanie dla naszej wyobraźni. W zabawie może brać udział cała rodzina. Im więcej osób tym ciekawiej. Dolna granica wieku to ok. 5 lat.

Tak jak napisałam w tytule, zabawa polega na wspólnym wymyślaniu bajki. Każdy uczestnik losuje 2-3 obrazki. Pierwsza osoba wprowadza w temat i wymyśla początek bajki np. Dawno dawno temu żył sobie chłopiec, który nie miał przyjaciół. Miał jednak zaczarowaną CZAPKĘ. Dobrze, żeby osobą rozpoczynającą był ktoś dorosły, tak żeby nadał opowiadaniu „odpowiednie tory”.   Każdy z uczestników wymyśla dalszą część opowiadania uwzględniając w nim obrazki, które wylosował, np. „Czapka spełniała życzenia za każdym razem kiedy włożył ją do BUTA. Jednak któregoś razu but został porwany przez PSA sąsiada” (Pamiętajmy, że treść nie musi być logiczna w naszym odczuciu. Celem jest rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie budowania zdań a przede wszystkim dobra zabawa)

Jeśli chcemy możemy też spisać naszą bajkę na kartce, nadać jej tytuł, wykonać do niej ilustracje. A może pokusicie się o mini książeczkę? Od Was zależy też czy bajka będzie straszna czy wesoła, ze szczęśliwym zakończeniem czy z morałem. Życzę twórczej zabawy.

jajka

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Wymyślmy sobie bajkę.